עוד בדופ

קיצורים שימושים

חלוקה לפי קטגוריות כל הידיעות

הידעת? בנושא מדע

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
*מכל בקבוק פלסטיק גדול שמוחזר, מיוצרות שתי סלסלות לאריזת 2 ק"ג ענבים, או חמש אריזות לחצי ק"ג תות שדה
* לייצור מעיל פליס אופנתי אחד משתמשים בחומר מ-10 בקבוקי פלסטיק גדולים.
* מיחזור בקבוק פלסטיק אחד, חוסך אנרגיה שתספיק להדליק נורה של 60 ואט למשך 6 שעות

אז תתחילו למחזר :)

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
ה – 21 ביוני הוא היום הארוך ביותר בשנה. בין התאריכים 20-23 בחודש יוני, מחצית כדור הארץ הצפוני פונה אל השמש, מעל חוג הסרטן, ונחשפת לאור השמש במשך שעות ארוכות יותר בכל יממה. "היום הארוך בשנה" נקרא כך מפני שיש בו יותר שעות אור, והוא נמשך יותר מאשר ימים אחרים בשנה. כמובן שמשך היום שונה במקומות שונים במחצית הצפונית של כדור הארץ. בזמן בו בחצי הכדור הצפוני קיץ, בחצי הכדור הדרומי – במקומות כמו ארצות דרום אמריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד ועוד, שורר חורף.

הסיבה העיקרית לתופעה היא "חוסר סימטריה" בכוכב הלכת שלנו והעובדה שהוא נוטה מעט על צירו. הנטייה (23.5 מעלות ביחס למישור התנועה סביב לשמש), גורמת לכך שבמהלך סיבובו השנתי סביב לשמש, נחשפים כל העת חלקים שונים בכדור למנות קרינה שונות, והיחס בין שעות האור והחושך הולך ומשתנה. כאמור, היום ה- 21 ביוני יחול תאריך ההיפוך (השני הוא 21 בדצמבר - היום הקצר ביותר) והקיץ יתרגש עלינו במלוא עוזו.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
אם לוקחים מספר תלת ספרתי שאינו פלינדרום, הופכים את סדר ספרותיו, מחסרים את המספר הקטן מהגדול ואז לוקחים את התוצאה כמספר תלת ספרתי (מוסיפים אפס משמאל אם יש צורך להשלים ל-3 ספרות) ומחברים אותה עם עצמה בהיפוך ספרות, מקבלים תמיד 1089.
ועכשיו דוגמא כדי שיהיה ברור יותר: נחק לצורך העניין את המספר 184, נהפוך את ספרותיו ונקבל 481. נחסר מ-481 את 184 ונקבל 297. נהפוך את הספרות של 297 ל-792 ונחבר את שניהם. כמובן שנקבל 1089..

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
תהיתם פעם מה גדול יותר מטריליון?
אז המספרים הבאים הם קוואדריליון וקווינטיליון. אבל המספר הגדול ביותר שיש לו שם הוא גוגולפלקס, שזה עשר בחזקת גוגול, או עשר בחזקת עשר בחזקת מאה.
גוגלפלקס הוא עשר בחזקת גוגול. אבל גוגלפלקס הוא רק המספר השני הגדול ביותר. גוגלפלקסיאן הוא מספר אפילו גדול יותר והוא עשר בחזקת גוגלפלקס.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
מהיכן מגיעים השמות לסופות ההוריקן?
מאז שנת 1953 ניתנים לסופות הטרופיות (מטעמי נוחות) שמות מתוך רשימה, שלה אחראי הארגון העולמי למטאורולוגיה. עד 1979 ניתנו רק שמות של נשים ואז הוכנסה לשימוש רשימה שש-שנתית שבה ניתנים לסירוגין שמות של גברים ושמות של נשים. במקרים שסופה גרמה נזק כבד מאוד – שמה מוצא מן הרשימה כדי שלא ייעשה בו שימוש שוב. ברשימה לכל שנה 21 שמות ואם בעונה אחת יש יותר מ-21 סופות טרופיות הסופות הבאות ייקראו בשמות אותיות האלפבית היווני (אלפא, בטא, גמא וכו`).

(מתוך מויקיפדיה)

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
כמה עובדות על שיער...

* השיער גדל במהירות של חצי מילמטר ליום

* השיער גדל הכי מהר ביום
* הזוית הכי טובה לגילוח (הזוית שבה הסכין פוגשת את עור הפנים) היא בין 28-32 מעלות..

* השיער בצוואר גודל במקביל לעור

* רוב האנשים, 84%, מתגלחים בכיור. השאר 15% מתגלחים במקלחת.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
ד"ר בילי גולדברג, רופא מניו יורק הוציא ספר ובו תשובות לשאלות שכל הזמן שואלים אותו, או כאלה שרוצים לשאול - אבל מתביישים. לספר בתיגרום עברי קוראים `מדוע לגברים יש פטמות ?`. ותשובתו לגבי בני אדם:
כמו לכל חברי משפחת היונקים, גם אנחנו בורכנו בשיער גוף, בשלוש עצמות באוזן התיכונה וביכולת להזין את צאצאינו בחלב שנקבות מייצרות בבלוטות זיעה שפיתחו התמחות והפכו לבלוטות חלב. למרות שלנקבות יש בלוטות חלב, כולנו מתחילים לצעוד באותה הדרך כעוברים. העובר מתפתח על פי תבנית נקבית עד הגיעו לגיל 6 שבועות, אז כרומוזום המין הגברי נכנס לפעולה, אצל עוברים ממין זכר, והעובר מתחיל לפתח את המאפיינים הזכריים. כך גברים נותרים עם פטמות ומעט רקמת שד. יש כמה מצבים רפואיים שיכולים לגרום לרקמת השד הגברית לגדול.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
הסבר קצרצר לנוסחה הפיזקלית של איינשטיין E=Mc^2:

האות 2 מייצגת אנרגיה, האות M מייצגת מסה (חומר) והאות c מייצגת את מהירות האור. נוסחה זו קובעת שחומר יכול להפוך לאנרגיה, ונותנת לכך יחס המרה גבוה - C2. די, אפוא, בכמות חומר קטנה כדי להפיק כמות אנרגיה עצומה. המרת חומר לאנרגיה אינה אפשרות היפותטית גרידא, אלא משמשת בפועל להפקת אנרגיה גרעינית. עוצמתה של אנרגיה זו נוצלה על מנת לזרוע הרס בהפצצת הירושימה ונגאסאקי, אבל כיום היא מנוצלת גם לספק חשמל לעשרות מיליוני משפחות בעולם כולו.

מכאן גם מגיעה תורת המפץ הגדול תיאוריית המפץ הגדול מנצלת את העובדה שנוסחתו של איינשטיין היא דו-כיוונית. כפי שחומר יכול להפוך לאנרגיה, כך יכולה אנרגיה להפוך לחומר. אמנם כדי להפיק מעט חומר דרושה כמות עצומה של אנרגיה, אבל האנרגיה שהיתה אצורה בכדור-האש הקדום היתה כה רבה עד ששימשה מקור לכל החומר הקיים היום ביקום כולו.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
בכל שנה מתרחשות ברחבי העולם כ- 500,000 רעידות אדמה, מתוכן 100,000 מורגשות ומתוכן 100 גורמות לנזקים. רובן חלשות ואינן מורגשות על ידי בני האדם.

ססמולוגיה הוא השם שניתן למדע שעוסק ברעידות אדמה.
והמכשיר שבעזרתו מודדים את רעידות האדמה נקרא ססמוגרף.

בשנת 1557 התרחשה במרכז סין רעידת האדמה הקטלנית ביותר, באזור עני שבו מרבית התושבים התגוררו במערות. רעידת האדמה הזו גרמה על-פי הערכה ל- 830,000 הרוגים. רעידה נוספת, לא פחות קטלנית, התרחשה בסין בשנת 1976, ובה נספו על-פי הערכה כ- 250,000 איש.

הוסף אתר חיצוני המרחיב אודות הערך
מקטגוריה: מדע
בחצי הצפוני של כדור-הארץ, מים מסתחררים נגד כיוון השעון כשהם מתנקזים לביוב; בחצי הכדור הדרומי, המים מסתחררים עם כיוון השעון. תופעה מרתקת זו נגרמת בשל סיבוב כדור הארץ ונקראת "אפקט קוריוליס". ההשפעה חזקה עד-כדי-כך שניתן להציב שני כיורים משני צידי קו המשווה ולראות כיצד המים מתנקזים עם כיוון השעון באחד, ונגד כיוון השעון באחר.


1 2 הבא

הידעת